CN Adriatic


Copyright © 2024 - Wszelkie prawa do serwisu zastrzeżone. Rozpowszechnianie za zgodą właścicieli CN Adriatic

dodano: 21-02-2011 | dział: Relacje z wypraw i galerie zdjęć

WSPOMNIENIA Z NURKOWAŃ PODLODOWYCH 2011

W lutym i marcu podczas kilku weekendów nad Hańczą wykonaliśmy kilkanaście nurkowań podlodowych oraz przeprowadziliśmy specjalistyczne kursy - PL1 dla osób rozpoczynających dopiero przygodę z tego typu nurkowaniem. Każde nurkowanie w sezonie 2010/2011 pod lodem było oryginalne.

 

Aura dopisywała, mimo, że temperatura na powierzchni wahała się od -11 °C do + 8 °C. Niewątpliwie najprzyjemniej było podczas „plusowych” temperatur, przy słonecznej i bezwietrznej pogodzie. O ile temperatura powietrza nie jest specjalnie istotna, kiedy znajdujemy się pod wodą, o tyle podczas asekuracji na powierzchni oraz przygotowania stanowiska- bardzo.

Przygotowania są pracochłonne. Wycięcie przerębla, przygotowanie lin i całego sprzętu specjalistycznego oraz logistyka przedsięwzięcia stanowią w zasadzie sedno całej zabawy. Jeśli nurkujemy podczas weekendu, to zabawa jest podwójna, gdyż po zakończonym dniu nurkowym „zbieramy zabawki”, a następnego dnia przygotowania, włącznie z wycięciem przerębla, zaczynamy właściwie od początku.

Nurkowania podlodowe są jednak niezapomniane, i to z wielu powodów.

Dla wielu z nas, przebywanie pod lodem oznacza przełamanie pewnych barier i przekonanie się, że tego typu nurkowania- właściwie przygotowane – są bezpieczne. Pod wodą, jak potwierdzić mogą adepci zimowych nurkowań, panuje taka temperatura jak w lecie- poniżej termokliny. Mając odpowiedni sprzęt, przebywanie pod lodem od kilkunastu do kilkudziesięciu minut nie stanowi żadnego problemu.

Co jest jednak najbardziej fenomenalne podczas zimowych eskapad to przejrzystość wody -która o tej porze roku jest bezkonkurencyjna. Dodatkowe walory stanowią docierające pod lód refleksy świetlne i doborowe towarzystwo. Zatem ogólne wrażenia są bezcenne. Niezapomniane momenty z minionego sezonu uwiecznione są w galerii- sami oceńcie oglądając zdjęcia.

A tymczasem lód pożegnaliśmy bezpowrotnie i sezon uważamy za rozpoczęty! W sezonie letnim zaplanowaliśmy dla Was masę atrakcji. Szczegóły znajdziecie oczywiście na naszej stronie. Zapraszamy nad Hańczę!