CN Adriatic


Copyright © 2024 - Wszelkie prawa do serwisu zastrzeżone. Rozpowszechnianie za zgodą właścicieli CN Adriatic

dodano: 07-03-2010 | dział: Relacje z wypraw i galerie zdjęć

Konferencja Techniczna nurków Morza Bałtyckiego Baltic Tech 2009

Zaproszeni przez naszych przyjaciół oraz jako, że zaczęliśmy przygodę z nurkowaniem technicznym, w naszym kalendarzu imprez pozycja: Konferencja Techniczna nurków Morza Bałtyckiego Baltic Tech 2009 odbywająca się 20-22 listopada 2009 roku w Cetniewie, była obowiązkowa.

 

I nie żałowaliśmy, to była najlepsza Konferencja, na jakiej byliśmy w 2009 roku. Na Konferencję zjechało się 380 osób, 30 wystawców, oraz 18stu prelegentów. Była to świetna okazja do wysłuchania bardzo ciekawych prelekcji na temat nurkowania- szeroko pojętego, zapoznania się z nowinkami sprzętowymi oraz poznania fantastycznych ludzi i spotkania przyjaciół i znajomych.

W sobotni poranek swój wykład poprowadził Bruce Wienke- ekspert w dziedzinie dekompresji, jeden z najbardziej znanych twórców algorytmów dekompresyjnych, twórca modelu RGBM zastosowanego między innymi w używanych przez nas dość powszechnie komputerach SUUNTO.

Reduced Gradient Bubble Model jest nowoczesnym algorytmem dekompresyjnym, uwzględniającym zarówno gaz rozpuszczony i gaz w formie pęcherzyków na wszystkich etapach ich rozwoju, w tkankach i krwi nurka. W stosunku do klasycznych Haldanowskich modeli dekompresyjnych, RGBM stanowi znaczny postęp. Poprzednie modele nie uwzględniają gazu w formie wolnej (mikropęcherzyków). Zaletą modelu Suunto RGBM jest lepsze odzwierciedlenie procesów zachodzących w organizmie nurka, dzięki możliwości dostosowania modelu do wielu różnych sytuacji. Więcej na ten temat: http://www.nurkomania.pl/nurkowanie_model_rgbm.htm

Wykład twórcy Modelu cieszył się nie tylko naszym wyjątkowym zainteresowaniem, uczestnicy Konferencji żałowali troszkę, że nie było panelu dyskusyjnego po zakończonym wykładzie. Nadrobili to jednak wieczorem. Nam udało się porozmawiać z Brucem osobiście w kuluarach, podczas podpisywania przez niego książek: „Nurkowanie nad poziomem morza” (co Jacek Madejski uwiecznił na zdjęciach).

Tego dnia uczestniczyliśmy również w prowadzonych przez Lexa Schotema warsztatach poświęconych naprawie suchych skafandrów.

W trakcie przerw, można było zapoznać się z całym sprzętem wystawionym przez wystawców.
Wieczorem odbyło się wręczenie nagród Grand Prix Photo. Wybór był niezwykle trudny. Spośród 60 wystawionych, niesamowitych prac wybrano ostatecznie, jednogłośnie zdjęcie Wojtka Surdziela (w naszej galerii możecie podziwiać podwodne zdjęcia Hańczy wykonane przez Wojtka).

Po wręczeniu Grand Prix rozpoczęło się losowanie nagród ufundowanych przez wystawców. A nagrody były bardzo interesujące rozlosowano m.in. suchy skafander, 2 komputery, książki, skrzydła. Nam udało się wylosować kołowrotek i fantastyczną boję dekompresyjną. Byliśmy niesamowicie zaskoczeni, gdyż były to pierwsze w życiu wylosowane przez nas nagrody.

Po tych emocjach wszyscy ruszyliśmy do Kawiarni i Pub’u, gdzie organizatorzy ufundowali piwo i bawiliśmy się do białego rana, wymieniając spostrzeżenia na temat poruszanych podczas Konferencji tematów.
W kolejnym dniu Konferencji swój wyjątkowy wykład poprowadził Robert Klein, który opowiedział nam o prekursorach nurkowania jaskiniowego na Florydzie.

Następnie Lex Schotema opisał Holandię od strony nurkowej. Jego informacje na temat ratowania krabów zaplątanych w porzucone sieci, wzbudziły wśród wszystkich uczestników Konferencji zrozumiałe emocje. W nas także, z tego względu zgłosiliśmy się do Lex’ a po prelekcji w celu omówienia szczegółów naszego przystąpienia do omawianej przez niego akcji ekologicznej. I w maju, w związku z tym, zapraszamy na wyjazd do Holandii, szczegóły już wkrótce na naszej stronie.

Konferencję zakończył panel otwarty na temat CCR’ów- Rebreatherów. Panel pokazał jak wielki jest głód wiedzy, na temat obiegów zamkniętych i półzamknietych.

Żegnając się, wszyscy podkreślali świetną atmosferę i potrzebę takich spotkań oraz deklarowali chęć uczestnictwa w kolejnej Konferencji, my będziemy tam na pewno. Do zobaczenia na Baltic Tech 2010!

Galeria zdjęć: